Skutki niewłaściwej pielęgnacji betonu
Odpowiednie proporcje i jakość mieszanki betonowej to tylko czynniki składające się na wysoką jakość materiału. By być w pełni zadowolonym z jego właściwości trzeba także dbać o jego odpowiednią pielęgnację, dostosowaną do jego rodzaju, zastosowania i aktualnej pory roku
Świeży beton powinien być pielęgnowany tak, aby zminimalizować skurczliwość plastyczną oraz zapewnić odpowiednią wytrzymałość i trwałość strefy powierzchniowej. Prawidłowa pielęgnacja jest warunkiem koniecznym do zapewnienia trwałości betonu.
Pielęgnacja powinna obejmować ochronę betonu przed:
- szkodliwymi warunkami atmosferycznymi,
- zamarzaniem,
- szkodliwymi drganiami,
- uderzeniami lub uszkodzeniami.
Wśród najczęstszych skutków ubocznych zaniechania pielęgnacji lub nieprawidłowego jej wykonywania wymienia się skurcz plastyczny, osiadanie plastyczne i znaczne obniżenie trwałości betonu. Skurcz plastyczny to powstałe na powierzchni betonu pęknięcia przypominające rozgałęzienia. Jest rezultatem zbytniego odparowywania wody z powierzchni materiału i utraty odpowiedniej wilgotności. Może być to konsekwencja działania wiatru i zbyt wysokich temperatur.
Rysy skurczowe mogą pojawić się na skutek naruszenia struktury młodego betonu przez zruszenie zbrojenia lub wibracje. Osiadanie plastyczne jest wyjątkowo niebezpieczne dla konstrukcji, gdyż narusza jej stabilność – pęknięcia mogą odchylać się od prętów.